pralka

Większość domowych urządzeń wymaga regularnego mycia. Nie inaczej jest w przypadku pralki. Ten pożyteczny sprzęt ze względu na swoją specyfikę pracy, jest szczególnie narażony na gromadzenie się w nim zabrudzeń. Zbierająca się w zakamarkach pralki wilgoć jest idealnym miejscem rozwoju bakterii i grzybów. Płyny i proszki pozostawiają na częściach pralki osad i szlam. Powoduje to niezbyt przyjemny zapach pralki oraz ubrań w niej wypranych. Regularne czyszczenie pralki nie tylko pomoże nam zachować czyste i pachnące ubrania, ale także ochroni naszą pralkę i przedłuży jej życie.

Powinniśmy myć niemal wszystkie elementy pralki

Szczególnie należy zwracać uwagę na filtry, bęben, uszczelki, przegródkę na środki piorące, obudowę oraz drzwiczki. Każdy z elementów ulega zabrudzeniom i powinniśmy go wyczyścić przynajmniej raz w miesiącu. Aby zmniejszyć konieczność mycia niektórych elementów, możemy nauczyć się dobrych praktyk korzystania z pralki.

Przede wszystkim po zakończeniu prania należy jak najszybciej wyciągnąć ubrania z bębna. Jeżeli wiemy, że nie będziemy mieć takiej możliwości, ustawmy lepiej timer pralki na interesującą nas godzinę. Większość nowoczesnych pralek zakończy pranie dokładnie o tej godzinie. Jeżeli jednak z jakichś powodów pranie zakończy się wcześniej, pralka będzie co jakiś czas uruchamiała bęben, zapobiegając kumulacji wilgoci w jednym miejscu.

Kiedy już wyciągniemy pranie, pralkę zostawmy otwartą, aż do całkowitego wyschnięcia. Jeśli stoi w niewidocznym miejscu możemy jej w ogóle nie zamykać. Taki zabieg sprawi, że wilgoć nie będzie zalegać w zakamarkach pralki. Polecane jest również używanie płynów lub kapsułek do prania. Te specyfiki zostawiają po sobie mniej szlamu i osadu.

mechanik i pralka

Aby dłużej zachować świeżość pralki, bardzo dobrze jest raz na jakiś czas wyprać ubranie lub puścić pusty program w najwyższej temperaturze. Kiedy cały czas używamy tylko programów o niskich i średnich temperaturach nie ma szans abyśmy zabili rozwijające się w różnych częściach pralki bakterie. Przy pustych programach można również użyć specjalnych środków do czyszczenia pralek. Znajdziemy je w praktycznie każdym markecie. Środki możemy podzieli na odkamieniacze, proszki oraz płyny czyszczące. Cena takich środków nie jest wygórowana, warto więc w nie zainwestować.

Jeżeli chcemy zadbać o ekologię lub uważamy, że zabrudzenia nie są duże, możemy pokusić się na zastosowanie naturalnych sposobów czyszczenia naszej pralki. Do domowych środków czyszczących możemy zaliczyć kwasek cytrynowy, ocet oraz sodę. Ocet wlany do komory na płukanie (przy pustym cyklu) odświeży części pralki co zniweluje grzyby i pleśnie oraz usunie brzydki zapach. W przypadku sody stosujemy pół szklanki na cykl prania. Jeśli zdecydowaliśmy się na kwasek cytrynowy wystarczy nam jedna trzecia szklanki.

Połączone kwasek cytrynowy oraz ocet pomogą nam również w walce z kamieniem osadzającym się na częściach pralki. W tym przypadki umieszczamy składniki bezpośrednio w bębnie. Wlewamy około 2 litrów octu oraz dwa standardowe opakowania kwasku cytrynowego. Jest to szczególnie ważny zabieg. Kamień, który osadził się na częściach prali znacząco skraca jej żywotność. Środki te wsypujemy po prostu do komory na proszek i włączamy pusty cykl prania z maksymalna temperaturą.

Do wyczyszczenia obudowy możemy użyć środków, które znajdziemy w każdym supermarkecie. Może to być płyn do naczyń, płyn do szyb lub dedykowane preparaty do obudowy pralek i innych urządzeń. Te ostatnie może być jednak trudniej znaleźć w mniejszych sklepach.
Możemy również przygotować pastę z sody i octu. Mieszamy sodę z octem tak by uzyskać gęstą papkę, a następnie nakładamy ją na zabrudzone miejsca. Proces czyszczenie trwa kilkanaście godzin, po których możemy zmyć papkę wilgotną szmatką. Tak przygotowaną pastę możemy używać również w przypadku zabrudzeń zlewu, wanny lub sprzętów kuchennych.

czyszczenie pralki

Prawidłowo czyszczony i konserwowany sprzęt piorący będzie na służyć przez wiele lat. Dobrze umyta i zdezynfekowana pralka nie będzie wydzielać brzydkich zapachów, a ubrania zawsze będą idealnie wyprane. Zabiegi pielęgnacyjne nie zabierają dużo czasu i są bardzo proste.
Jeśli jednak jesteśmy leniuchami na rynku dostępne są pralki z programami samoczyszczenia. Takie programy polegają zwykle na wyższej temperaturze prania i szybszych ruchach bębna. Szybsze ruchy sprawiają, że gorąca woda dociera do najdalszych zakątków pralki i zabija nagromadzone w nim bakterie i grzyby. Takie zabieg również powinien być powtarzany minimum raz w miesiącu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here