Dywany zbierają w sobie masę kurzu, piasku i innego brudu, który roznosimy pod swoimi stopami. Tak jak płytki i panele można łatwo wyszorować, tak czyszczenie dywanów może przysporzyć sporego kłopotu. Jak skutecznie wyczyścić dywan bezpiecznymi, domowymi sposobami, bez konieczności oddawania go do pralni?
Odkurzanie nie wystarczy!
Nawet regularne odkurzanie nie pozwoli na pozbycie się całego brudu z dywanu. Im bardziej włochaty dywan, tym ciężej jest go wyczyścić za pomocą zwykłego odkurzacza. Spora część kurzu znajdująca się między jego włóknami to nic innego, jak złuszczony ludzki naskórek, który stanowi idealną pożywkę dla roztoczy oraz drobnoustrojów.
Pranie na sucho – zrób to sam!
Żeby przygotować własny proszek do czyszczenia dywanu na sucho wystarczą płatki mydlane oraz skrobia ziemniaczana w proporcji 1:3 (jedna część płatków mydlanych na 3 części skrobi). Całość należy dokładnie wymieszać, wysypać na dywan i wetrzeć suchą szczotką. Ważne jest by szczotka nie była zbyt twarda, gdyż może uszkodzić delikatniejsze dywany.
Po upływie około 30-45 minut należy dokładnie odkurzyć, by środek nie pozostał między włóknami. W przypadku, jeśli nasz odkurzacz nie wciąga zbyt dobrze, dywan można również wytrzepać w sposób tradycyjny – na trzepaku. Do przygotowanego proszku można również dodać zapachowych perełek do prania, które pozwolą pozwolą pozbyć się nieprzyjemniej woni kurzu, a ich zapach utrzymuje się bardzo długo.
Czyszczenie dywanów na mokro – sposób na plamy!
Kiedy mamy do czynienia z dywanem, na którym znajdują się uporczywe plamy, nie obejdzie się bez czyszczenia na mokro. Nie trzeba sięgać po specjalne środki lub proszki, które nie należą do najtańszych. Wszystko, czego potrzeba do przygotowania piorącej mikstury znajdziecie w domu:
> łyżka płynu do mycia naczyń
> 2 łyżki octu
> czubata łyżeczka sody
> szklanka gorącej wody
> łyżka soli
> szczotka lub gąbka do dywanów
> stary ręcznik
> butelkę z rozpylaczem (np. po płynie do mycia szyb)
Wszystkie składniki należy wlać do dozownika ze sprejem i dokładnie wymieszać, aż połączą się w jedną całość. Następnie wystarczy spryskać dywan, używając większej ilości w miejscach, w których powstały plamy i dokładnie wetrzeć miksturę przy pomocy gąbki lub szczotki. Jeśli któraś z plam wymagała od nas użycia naprawdę dużej ilości środka, by dywan szybciej wysechł, miejsce można osuszyć starym ręcznikiem.
Mikstura odświeżająca!
Ostatni sposób służy nie tylko wyczyszczeniu dywanu, ale głównie jego odświeżeniu. Idealnie nadaje się w sytuacjach, kiedy dywan nieprzyjemnie pachnie np. po okresie przechowywania go na strychu lub w piwnicy. Miksturę można stosować przy każdorazowym odkurzaniu dywanu, dzięki czemu będzie on wydzielał przyjemny zapach i wypełniał nim pomieszczenie. By przygotować miksturę potrzebujesz:
> butelkę z rozpylaczem
> pół szklanki octu
> szklankę wody
> czubatą łyżkę soli
> 10-15 kropelek olejku o ulubionym zapachu
Wszystkie składniki, tak jak w poprzednim przepisie, należy dodać do butelki z rozpylaczem i dokładnie wymieszać, wstrząsając. Mikstura będzie gotowa do użycia, w momencie kiedy sól ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu.
Gotową mieszaninę należy rozpylić nad dywanem i pozostawić do wyschnięcia, a następnie odkurzyć odkurzaczem. Warto pamiętać, aby butelkę raz po raz wstrząsać, gdyż olejek będzie osadzał się wyłącznie w jej górnej części i nie będzie rozpylał się równomiernie.
Dlaczego warto stosować domowe sposoby, zamiast korzystania z pralni dywanów lub dostępnych na rynku środków czystości ?
> ograniczamy używanie szkodliwych środków chemicznych, które zatruwają środowisko
> domowe mikstury można zawsze przygotowywać w tej samej butelce z rozpylaczem, dzięki czemu nie produkujemy dodatkowych śmieci w postaci pustych opakowań
> składniki wykorzystywane do przygotowywania domowych środków czystości są tanie i zwykle każdy posiada je w swojej spiżarni
> oddając dywan do pralni należy go zwinąć, co przy większych dywanach może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli nie mamy nikogo do pomocy
> pralnie chemiczne naliczają opłaty od wielkości dywanu, przez co za jeden spory można zapłacić nawet kilkaset złotych
Biorąc pod uwagę szereg zalet, domowe sposoby są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla środowiska oraz tańsze. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko dobrze jest od czasu do czasu oddać dywan w ręce profesjonalistów, którzy przede wszystkim dokładnie go wysterylizują. Sterylizację można jednakże również przeprowadzać samemu, np. za pomocą mopów parowych.