Najczęściej jako pracowników interesują nas tylko dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ to za nim każdego roku najbardziej tęsknimy i to jego najbardziej nam potrzeba. Pracodawca jednak zobowiązany jest posiadać gruntowną wiedzę na temat wszystkich rodzajów urlopu pracowniczego, o jaki może poprosić zatrudniona u niego osoba. Wszystkie kwestie związane z urlopem pracowniczym reguluje kodeks pracy i to w nim należy szukać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pracodawcę czy pracownika kwestie. Urlopem nazywamy czas nieobecności pracownika w miejscu zatrudnienia, niespowodowane niezdolnością do pracy, a więc chorobą.
Najpopularniejszą formą urlopu jest urlop wypoczynkowy, wyliczany na podstawie posiadanego przez pracownika doświadczenia zawodowego. Jeśli osoba zatrudniona ma staż pracy mniejszy niż 10 lat, przysługuje jej 20 dni urlopu, jeśli większy niż 10 lat – 26 dni roboczych urlopu. Warto pamiętać, że do obliczania przysługujących dni urlopu wliczają się również lata szkoły, w tym szkoły średniej czy zawodowej.
Na wniosek pracownika może być udzielony również urlop bezpłatny, który nie służy do regenerowania sił. Na pisemny wniosek pracodawca udziela urlopu, pamiętając, że w tym czasie pracownik nie może zostać zwolniony ze swojego stanowiska. Jednocześnie wykorzystanie tego rodzaju urlopu pracowniczego wpływa na proporcjonalne zmniejszenie prawa do urlopu płatnego.
Urlop macierzyński to kolejny rodzaj urlopu pracowniczego, z którego pracownik ma możliwość skorzystać – tym razem dotyczy to kobiet, które właśnie urodziły dziecko. Jest to w pełni płatny urlop, a więc wynagrodzenie jest wypłacane w całości – tak, jakby kobieta wciąż znajdowała się na swoim stanowisku pracy. Jeśli urodzi jedno dziecko, urlop wynosi 20 tygodni, jeśli dwójkę, czas ten wydłuża się od 31 do nawet 37 tygodni. Po wykorzystaniu tego czasu matka lub ojciec mogą skorzystać z urlopu trwającego do 32 tygodni lub w niektórych przypadkach do 34 tygodni.
Urlop pracowniczy
[Głosów:0 Średnia:0/5]