Niestety doba listów już minęła i czasy, kiedy z utęsknieniem czekaliśmy na listonosza, który miał dla nas list już minęły, wyparły go wiadomości tekstowe w telefonach oraz maile. Jednak czasem wysłanie listu jest potrzebne. Jak się pisze list?
Jakiej będzie on treści zależy od tego, do kogo piszemy i adresujemy. Może to być list do chłopaka, który w chwili obecnej mieszka za granicą, ale może to być list do kogoś, kogo słabo znamy, albo też musimy wysłać urzędowe pismo. Najważniejsze w pisaniu listów, to oprócz poprawnej treści, czyli takiej bez żadnych błędów ortograficznych, jak i przystankowych to szczerość i bycie sobą. Zaczynamy oczywiście od powitania, czyli: „Szanowny, Szanowna”. Jak piszemy do kogoś, kto jest nam bardzo bliski, wtedy możemy zamiast tego użyć wyrazu „Najmilsza”, czy tez „Ukochana”. To zależy tylko od nas, ale musimy mieć to na względzie, żeby nie przesadzić z tą uprzejmością. Cały list ma być prawdziwy i jeżeli nie do końca to czujemy, to lepiej wybrać tą bardziej oficjalną wersję. Musimy również w pierwszych zdaniach napisać, w jakim celu, czy w jakiej sprawie go piszemy. Tak więc: „Piszę do Pana/Pani ponieważ” i tu temat. Możemy też znaleźć się w takiej sytuacji, że nie wiemy jak przeprosić kogoś, komu zrobiliśmy przykrość. Takie przelanie na papier naszych emocji i przeprosin jest bardzo dobre i może pomóc nie tylko osobie, która to czyta, ale również nam samym. No ale nasz list musimy przecież jakoś zakończyć. Do osób, które mało znamy może to być: „Z poważaniem”, a do bliższej naszemu sercu: „Ściskam serdecznie, czy Serdecznie pozdrawiam”. Możliwości jest kilka, więc warto wybrać tą najbardziej naszym zdaniem odpowiednią.
Tak jak wspomniałam wcześniej – przy pisaniu listów najważniejsza jest szczerość i nie udawanie nikogo, kim nie jesteśmy. Odbiorca czytając nasz tekst będzie czuł, czy został on napisany prawdziwie, czy jest nieszczery. To naprawdę nic trudnego, a kogoś, kto lubi pisać i czytać z pewnością ucieszy list, który napisaliśmy.