Skarpety są jednym z najczęściej pomijanych elementów odzieży narciarskiej. Często są niedoceniane. Jednak skarpety narciarskie mają ogromny wpływ na komfort, ciepło i sprawność na stokach. Są absolutnie niezbędne. Nawet trzy pary zwykłych skarpetek nie będą tak funkcjonalne. Skarpety są tak samo ważne, jak buty. Chronią przed zimnem, bólem i pęcherzami.
Czy trzeba nosić zwykłe skarpetki pod skarpetami narciarskimi?
Odpowiedź brzmi: nie. Po pierwsze skarpety narciarskie są wykonane z materiału termicznego. Dzięki temu zapewniają ciepło. Jednocześnie dobrze odprowadzają wilgoć. Chronią też przed nieprzyjemnym zapachem.
Nie zakładać pod nie tradycyjnych skarpetek. Nie zapewnią dodatkowego ciepła, tylko większy dyskomfort. Dodanie większej liczby warstw sprawi, że buty staną się za ciasne i niewygodne.
Pamiętaj, by od razu kupić kilka par skarpet narciarskich. Dzięki temu każdego dnia będzie Ci wygodnie. Nigdy nie zakładaj jednocześnie dwóch par skarpet.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Kluczowym czynnikiem jest dopasowanie. Skarpety narciarskie nie mogą być za luźne, ani za ciasne. Wtedy zapewnią dobre krążenie.
Wszystkie skarpetki dla narciarzy zapewniają izolację. Co ciekawe, najgrubsze wcale nie są najlepsze. Utrudniają bowiem krążenie krwi. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę materiał i ciepło każdej pary. Grubość nie zawsze jest decydującym czynnikiem. Skarpety narciarskie można podzielić na lekkie, średnie i ciężkie.
Lekkie skarpetki są idealne na cieplejsze dni. Zapewniają większą elastyczność i wydajność. Większa ilość energii przenoszona jest ze stopy na nartę. Wybierając grubsze skarpetki, możesz stracić mobilność.
Średnie skarpety cieszą się największą popularnością. Stanowią świetny kompromis między wydajnością, ciepłem i wygodą. Należy jednak wspomnieć, że niekoniecznie sprawdzą się w ekstremalnych warunkach.
Najgrubsze skarpety zapewniają największą amortyzację i wsparcie. Są chętnie wybierane przez początkujących narciarzy.
Wybierając skarpetki, koniecznie zwróć uwagę na amortyzację. Zapewnia komfort i ochronę. Są wyściełane w miejscach narażonych na uderzenia lub ucisk. Chronią podbicie stopy i kostkę. Weź też pod uwagę oddychalność/wentylację. Pot może szybko gromadzić się tuż pod stopą. Tworzą się wtedy idealne warunki dla pęcherzy i punktów ucisku. Dlatego sprawdź, czy skarpety usuwają wilgoć.
Z jakiego materiału mogą być wykonane skarpety narciarskie?
Skarpety mogą być wykonane z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się nylon, poliester, akryl, elastan i wełna merynosowa. Materiał skarpet narciarskich wpływa na ich właściwości. Producenci oferują też różne kombinacje materiałów. Koncentrują się na komforcie, kształcie i zdolności pochłaniania wilgoci.
Nylon jest bardzo trwały. Wykazuje wysoką odporność na ścieranie. Zapewnia dobrą ochronę przed tarciem i uderzeniami. Ma również właściwości antybakteryjne. Dzięki temu kontrolują zapach.
Poliester oferuje dobre połączenie miękkości, właściwości termicznych i odprowadzania wilgoci. Akryl wyróżnia się wysoką jakości. Jeśli jesteś uczulony na naturalną wełnę, koniecznie zwróć na niego uwagę. Niektóre formy akrylu są jednocześnie miękkie i lekkie. Dobrze dopasowują się do stóp. Są elastyczne i wszechstronne.
Elastan i lycra zapewniają elastyczność na wysokim poziomie. Skarpety narciarskie z tych materiałów nie krępują ruchów i nie podwijają się.
Wełna dobrze odprowadza wilgoć. Gwarantuje komfort i ciepło. Szczególnie wełna merynosowa zapewnia dobrą izolację. Bez problemu odprowadza pot. Jest wytrzymała. Skarpetki z wełny merynosowej zachowują swój kształt.