Osoby zmagające się z łysiną najczęściej ukrywają swoje problemy pod perukami. Na nowoczesnym rynku wybór wysokiej jakości, doskonale prezentujących się peruk jest ogromny. Największą popularnością cieszą się wyroby produkowane z włosów pochodzących od ludzi. Mimo swojej zwiększonej odporności, miękkości i niekwestionowanych walorów estetycznych, peruki naturalne mogą tracić swoją głęboką barwę pod wpływem promieniowania UV.
Dlaczego peruki naturalne wymagają szczególnej ochrony?
Włosy, z których tkane są peruki, pozbawione są cienkiej warstwy łoju wydzielanego naturalnie przez skórę głowy. Brak ochronnej powłoki sprawia, że ich struktura jest bardziej narażona na zniszczenia, łamanie, matowienie i utratę koloru. Na wygląd pasm szczególnie duży wpływ ma promieniowanie UV. W wyniku kontaktu z ostrym słońcem dochodzi do reakcji utleniania, która powoduje uszkadzanie włosów, a tym samym zmianę ich barwy na kolor czerwono-rudy. Mimo tego, że utlenianie jest procesem przebiegającym stosunkowo wolno, w długofalowej perspektywie może poważnie zmienić wygląd peruki.
Codzienna pielęgnacja peruki naturalnej
Aby powstrzymać odbarwianie się peruki czy systemu tkanego z naturalnych włosów, wystarczy do ich pielęgnacji używać odpowiednich kosmetyków. W specjalistycznych sklepach znajdziemy spraye i odżywki, które zatrzymują promieniowanie, nie pozwalając mu przedostać się do wnętrza włosów. W wysokiej jakości preparaty powinny w szczególności zaopatrzyć się osoby spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu. Dobrym nawykiem jest również chowanie włosów pod modnym kapeluszem czy czapką z daszkiem podczas opalania na plaży czy wędrówek po górach.
Odpowiednie przechowywanie
Na kondycję peruk ogromny wpływ ma również sposób ich przechowywania. Nieużywane pukle powinny być chronione przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego warto zabezpieczać je w zamkniętych pudełkach.