Trzustka to ważny narząd w organizmie człowieka. Narząd ten położony jest w nadbrzuszu, to znaczy w górnej części brzucha. Leży za żołądkiem. Trzustka pełni dwie funkcje – funkcję wewnątrzwydzielniczą oraz funkcję zewnątrzwydzielniczą. Funkcja wewnątrzwydzielnicza traktowana jest jako część złożonego układu hormonalnego i odpowiada za regulację metabolizmu u człowieka. Na tę część trzustki składają się wyspy Langerhansa, które wydzielają insulinę, odpowiadającą za obniżanie poziomu cukru we krwi, glukagon, który działa przeciwstawnie do insuliny oraz polipeptyd trzustkowy i somatostatynę. Część zewnątrzwydzielnicza związana jest z układem pokarmowym i umożliwia trawienie, poprzez wydzielanie takich enzymów jak na przykład amylaza trzustkowa. Jak boli trzustka?
Trzustka jest bardzo wrażliwym narządem, a jej choroby mogą dotknąć nawet młodych dorosłych. Wyróżniamy głownie ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, raka trzustki oraz torbiele trzustki.
Torbiele trzustki mogą powodować ostry ból, pobolewanie i dyskomfort w nadbrzuszu połączone z nudnościami i wymiotami. Występuje też gorączka, osłabienie, utrata masy ciała. Powinniśmy je różnicować głównie z nowotworem. Można poddać je leczeniu poprzez drenaż torbieli.
Ostre zapalenie trzustki spowodowane jest najczęściej poprzez alkohol oraz choroby pęcherzyka żółciowego. Spowodowane jest poprzez przedwczesną aktywację enzymów trzustkowych i uszkodzenie tkanek własnych trzustki przez te enzymy. Pierwszym objawem jest ból brzucha, który pojawia się nagle i jest bardzo silny. Może promieniować do pleców i kręgosłupa. Do tego dołącza się gorączka, osłabienie oraz nudności i wymioty, które nie przynoszą ulgi. Czasem dochodzi do zaniku perystaltyki.
Przewlekłe zapalenie trzustki to choroba, która nawraca, powodując uszkodzenie struktury trzustki i zastąpienie jej strukturą włóknistą, przez co zanika jej działanie wewnątrz- o zewnątrzwydzielnicze. Powoduje to ból stały lub okresowy w nadbrzuszu, który promieniuje do pleców. Może przebiegać bezbólowo.