handel

Kiedy zastanawiamy się nad prowadzeniem własnego biznesu, bardzo często rozpatrujemy różne warianty. Niewiele osób tak naprawdę w stu procentach wie, czym miałaby się ich firma zajmować. W związku z powyższym pierwszym dylematem, jaki się pojawia jest ten – czy ma to być firma usługowa, handlowa, a może produkcyjna?

W przypadku firmy usługowej, oczywistym jest, że musimy mieć jakiś fach w ręku, czyli specjalizować się w jakiejś dziedzinie. Na przykład, jeżeli ktoś będzie chciał posiadać firmę, świadczącą usługi remontowe, to rzecz jasna taka osoba musi się na tym znać i to potrafić. Tak samo jest w przypadku firm świadczących usługi księgowe, kadrowe, czy na przykład warsztatach samochodowych, firmach transportowych, kancelariach prawnych, salonach kosmetycznych, klinikach medycyny estetycznej i wielu innych, w których wymagana jest znajomość tematu.

Jak to się natomiast odbywa w przypadku firm zajmujących się handlem?

Tutaj temat jest trochę łatwiejszy, jednak jak się okazuje nie w przypadku każdego produktu. Jeżeli na przykład zdecydujemy się na sprzedaż ozdób do włosów, to nie będziemy musieli zgłębiać wiedzy na temat naszych produktów, ponieważ z reguły nikt nie dopytuje o to, z czego wykonana jest dana spinka czy gumka. Ale jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż przykładowo kosmetyków, lamp, mebli czy samochodów, to oczywistym jest, że klienci będą wymagać od nas wiedzy na temat tych produktów i od tego, jak bardzo profesjonalni będziemy zależeć będzie, czy klient zdecyduje się na zakup właśnie u nas.

czym handlować

Ponadto w przypadku handlu, musimy mieć na względzie fakt, że w taki interes trzeba sporo zainwestować, ponieważ musimy najpierw włożyć jakieś środki, czyli zakupić towar, aby potem można było go sprzedać z nakładem finansowym. W związku z powyższym osoby, które nie dysponują zbyt dużą ilością pieniędzy, mogą mieć problem z rozkręceniem takiego biznesu. Zatem pojawia się pytanie, czym handlować, żeby na początku nie musieć inwestować zbyt dużej ilości pieniędzy.

W przypadku osób, które zajmują się rękodziełem, temat będzie uproszczony, ponieważ półprodukty konieczne do wykonania na przykład biżuterii, nie są aż tak drogie. Oczywiście mówimy tutaj o biżuterii, która nie zawiera kamieni szlachetnych, ani metali typu srebro i złoto. Istnieją również takie osoby, które handlują czymś, czego fizycznie nie posiadają i dopiero w momencie dokonania zamówienia przez klienta i wpłaceniu przez niego zaliczki, sprowadzają dany produkt.

Oczywiście są to nieliczne przypadki, bo z reguły aby coś sprzedawać, powinniśmy mieć dany produkt na tak zwanym stanie. W związku z powyższym, jeżeli chcemy prowadzić sklep z odzieżą, spożywczy, czy jakikolwiek inny, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem po pierwsze na towar, po drugie na wynajem lokalu oraz zakup kasy fiskalnej.

Są również osoby, które pomimo braku środków, decydują się na wzięcie kredytu inwestycyjnego, w związku z czym podejmują ryzyko z różnorodnym skutkiem. Czasami okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę, a czasami popadają przez to w problemy finansowe i zadłużenie, ponieważ okazuje się, że pomysł na działalność nie był trafiony. Ale jak to mówią – kto nie ryzykuje, ten nie ma.

Z dużym nakładem środków, muszą się również liczyć osoby, które podejmują decyzję o rozpoczęciu działalności produkcyjnej. W pierwsze kolejności muszą wejść w posiadanie hali produkcyjnej, lub po prostu ją wynająć, ponadto zakupić sprzęt oraz półprodukty, za pomocą których powstaną wyroby gotowe. Oczywiście istnieje możliwość ubiegania się o dotację z Unii, dzięki czemu niektóre osoby zapewniają sobie w ten sposób łatwiejszy start. Kiedy myślimy o firmie produkcyjnej, wyobrażamy sobie z reguły olbrzymie zakłady produkujące na wielką skalę.

targ

A co w przypadku domowych firm produkcyjnych, kiedy na przykład w grę wchodzi produkcja ciast i tortów? Przecież takie firmy również zaliczają się do produkcyjnych, a nakłady finansowe, jakie muszą ponieść są zdecydowanie mniejsze, ponieważ osoba, która zamawia dane ciasto, czy tort, płaci zaliczkę, za którą osoba która będzie je wypiekać, kupuje składniki, a po upieczeniu pobiera resztę kwoty, za wyprodukowanie tego ciasta, w związku z czym niczym nie ryzykuje.

Oczywiście mówimy tu o produkcji, na dużo mniejszą skalę, jednak weźmy pod uwagę, że firmy produkcyjne, to nie tylko olbrzymie zakłady mięsne, czy firmy produkujące okna, ale są to również domowe, małe działalności, w których za wyprodukowanie właśnie ciasta, czy zrobienie biżuterii na zamówienie, również otrzymuje się wynagrodzenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here