Dbanie o dobrze wyczyszczony dysk jest podstawową sprawą, aby nasz komputer działał odpowiednio i się nie zacinał. Przede wszystkim najważniejsza jest partycja, na której znajduje się system. Najczęściej jest to partycja „C”. Na niej musi być sporo wolnego miejsca, takiego zapasowego i po prostu porządek. Warto wspomnieć, że wszystkie pliki w „dokumentach” czy na pulpicie zapisują się na dysku C, więc jeżeli tam będziemy mieli bałagan, to będzie o na partycji systemowej.
Jednym z najpopularniejszych programów do czyszczenia dysku jest Ccleaner. Program ten zajmuje się usuwaniem plików, które odkładają się na naszym komputerze bez naszej wiedzy, ręczne usunięcie tego wszystkie zajęłoby nam bardzo dużo czasu a i tak wszystkie moglibyśmy nie znaleźć. Historie przeglądarek, pliki cookies, pliki w koszu, wszystko to zebrane razem daje nam sporo zmarnowanej powierzchni w komputerze.
Do w programie tym możemy wyłączyć aplikacje, które uruchamiają się razem ze startem naszego systemu. Jest to bardzo przydatne w momencie, kiedy nasz komputer długo się wczytuje i żeby na nim pracować musimy poczekać dłuższą chwile, dzieje się właśnie tak dlatego, że komputer uruchamia te wszystkie programy.
Czyszczenie dysku na komputerze może odbywać się jeszcze na kilka sposobów takich jak defragmentacja. Jest to proces który polega na układaniu plików obok siebie. Ponieważ jeden większy plik dzieli się na setki tysięcy małych i one na dysku po jakimś czasie są bardzo rozsiane. Taka defragmentacja pozwoli poukładać je w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu programy korzystające z tych plików będą działały szybciej, ponieważ system nie będzie ich musiał szukać po całym dysku. Program do defragmentacji jest zainstalowany domyślnie na każdym systemie.
Podczas czyszczenia dysku warto pamiętać o usunięciu zbędnych aplikacji. Często jest tak, że szukamy danego programu i instalujemy kilka pod rząd aby sprawdzić, który zda egzamin. I potem te programy zostają na naszym dysku nie używane. Jest to też bezpieczne dla naszego komputera jeżeli chodzi o wirusy. Ponieważ wiele aplikacji może wywołać na naszym komputerze szereg niechcianych, negatywnych zdarzeń. Warto też zwracać uwagę na sam proces instalowania danego programu, ponieważ są takie podczas których instaluje nam się jakiś dodatek do przeglądarki, lub jakiś dodatkowy antywirus, gdzie nie jest on nam do niczego potrzebny.
Jeżeli pamięć na naszym dysku się kończy, a wymiana na większy nie wchodzi w grę, warto wyłączyć opcje hibernacji. Hibernacja to opcja, która pozwala na „zamrożenie” komputera w dokładnie takim stanie w jakim go zostawiamy, po powrocie i pobudzeniu go ze stanu hibernacji dostaniemy dokładnie ten sam stan w jakim zostawiliśmy nasz komputer. Jednak podczas takiego zabiegu na naszym komputerze tworzy się plik odpowiadający za zapisanie całego naszego ramu. Jeżeli na naszym komputerze mamy 8gb pamięci ramu, to plik od hibernacji będzie zajmował około 6gb, jest to sporo miejsca.
Poza tymi wszystkimi rzeczami ważne są też zwykłe pliki takie jak muzyka, filmy czy gry. Niestety to często na naszym komputerze zajmuje najwięcej czasu, a nie często z tego korzystamy. Warto wtedy zastanowić się nad kupnem kilku płyt, lub większym pendrive i „zrzucić” to na pamięć zewnętrzną, tak aby nasz komputer był trochę odciążony.
To czego nie polecam, to ręczne szukanie plików do uśnięcia na dysku, na którym znajduje się system. Jest to bardzo ryzykowane, dlatego, że jeżeli nie mamy pojęcia o tym, które pliki dotyczą systemu, możemy usunąć coś, czego już nie odzyskamy a nasz komputer już nie będzie w stanie się włączyć, wtedy nieuniknionym będzie przeinstalowanie całego systemu jeszcze raz.
Zostaje jeszcze właśnie przeinstalowanie systemu. Jest to proces, który w dzisiejszych komputerach jest dużo prostszy i zwykły użytkownik jest w stanie tego dokonać. Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy pewni, że pozbędziemy się wszystkich niepożądanych plików, wirusów i śmieci, których nie mogliśmy znaleźć ręcznie, dostajemy wtedy czysty system, tylko z zainstalowanymi podstawowymi sterownikami.
Minusem takiego działania jest oczywiście to, że będziemy musieli od początku instalować wszystkie potrzebne programy, ustawić nasz system tak jak było to przed reinstalacją no i zainstalować wszystkie potrzebne sterowniki od kart graficznych, procesora, chipsetu czy myszki.
Jeżeli jednak Twój dysk jest mały, pewnych rzeczy się nie oszuka, informatyka idzie cały czas do przodu i program, który kiedyś zajmował kilkaset mega, dzisiaj potrafi zajmować kilka giga poprzez ciągłe go poprawianie.