czyszczenie mosiądzu

Mosiądz będąc połączeniem miedzy i cynku uplasował sobie szczególne miejsce wśród ozdób w naszych domach. Okucia, armatura i inne przedmioty metalowe, znajdują się w wielu miejscach mieszkania. Zaczynając od zlewów, uchwytów, klamek, przez figurki dekoracyjne żyrandole a nawet biżuterię.

Gdziekolwiek się rozglądniesz znajdziesz przedmioty mosiężne pięknie ozdabiające lub uzupełniające nasze otoczenie. Niestety częsta eksploatacja i czas przyczyniają się do umniejszenia blasku tych ozdób, aby wyglądały pięknie trzeba o nie zadbać. Poniżej przeczytasz o prostych domowych metodach na czyszczenie mosiądzu, które sprawdzą się niesamowicie, i są prostsze niż myślisz.

Połączenie octu i soli

Biały ocet i sól są bardzo skuteczną metodą pozbywania się zabrudzeń z metalu jakim jest mosiądz. Połączenie tych składników tworzy ciekawą mieszankę zdolną do wyczyszczenia nie tylko tłustych zabrudzeń, lub warstwy kurzu, poradzi sobie ona bowiem nawet z trudno zaśniedziałymi elementami. Kwas octowy pomoże w rozbiciu korozji powstałej na powierzchni stopu, a sól zadziała pomocniczo jako środek ścierny.

Do wyczyszczenia elementu potrzebujemy miseczkę dopasowaną do wielkości czyszczonego elementu. Następnie zalewamy element octem, aż do jego zakrycia i posypujemy sporą ilością soli. Zostawiamy przedmiot w takiej mieszance na około godzinę. Po takim namoczeniu usuwamy zabrudzenia za pomocą szczotki. Kiedy usuniemy już nalot, umyjmy przedmiot pod bieżącą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła, aby usunąć pozostałości z naszej mieszanki. Następnie dobrze osusz i wypoleruj przedmiot.

mosiądz

Środek do penetracji gwintów

W każdym domu majsterkowicza znajdziemy środek do penetracji (najlepiej sprawdzi się WD-40). Używamy go najczęściej do smarowania zawiasów, usuwania niewielkiej korozji, polerowania, penetrowania gwintów przy odkręcaniu śrub, ale czy zdajesz sobie sprawę jak pomocny może okazać się przy czyszczeniu mosiądzu? Do oczyszczenia naszego przedmiotu potrzebowali będziemy wspomniany wcześniej środek WD-40, oraz miękką czystą szmatkę.

Spryskujemy materiał niewielką ilością preparatu a następnie kulistymi ruchami czyścimy jednocześnie polerując przedmiot. Jeżeli korozja nie wgryzła się głęboko w strukturę metalu będziesz zdumiony jak czyszczenie mosiądzu może być proste. Dodatkowo możemy zastosować ten środek do polerowania wielu innych metali, aby nadać im głębie koloru i połysk.

Pasta z soku cytrynowego i soli

Sok z cytryny działa podobnie do pierwszego opisanego sposobu, ponieważ zawiera kwas. Chcąc oczyścić przedmiot mosiężny musimy przygotować pastę. Do niewielkich przedmiotów wystarczy nam już wyciśnięcie soku z połowy cytryny. Przelewamy go do szklanki, a następnie dosypujemy soli, w takiej ilości aby uzyskać gęstą pastę, i dobrze mieszamy.

Utworzony w ten sposób preparat nanosimy na zaśniedziały element i pozostawiamy na minimum 20 minut. Następnie umyj element w ciepłej wodzie i osusz go. Przygotowana pasta powinna poradzić sobie z niewielkimi zabrudzeniami, dla uzyskania lepszego efektu możesz wypolerować element. Przygotowanie pasty ma dodatkową zaletę, możemy w ten sposób czyścić elementy, których nie możemy zdemontować do mycia.

z mosiądzu

Czyszczenie mosiądzu w trudniej dostępnych miejscach

Elementy ozdobne na meblach, klamki, czy uchwyty, których nie możemy wymontować nie możemy wyczyścić również mieszanką octu i soli. Ponieważ przesiąknięte meble octem będą wydzielać nieprzyjemny zapach przez długi czas, a dodatkowo łatwo możemy odbarwić meble. Dlatego do tego celu musimy przygotować gęstą pastę, która nałożymy bezpośrednio na element. W miseczce mieszamy 2/3 szklanki soku cytrynowego, z 2/3 szklanki mąki jęczmiennej oraz z 1/2 szklanki soli kuchennej.

Składniki dobrze ze sobą rozcieramy, i całość mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Następnie zabezpieczamy miejsce przy naszym czyszczonym uchwycie taśmą malarską, powinna ona dobrze się nadać. Ponieważ mieszanka powinna być na tyle gęsta, że będzie powodować odklejania się taśmy (jeżeli jest inaczej, dosypujemy mąki do uzyskania lepkiej i gęstej konsystencji i ponownie mieszamy), a takie zabezpieczenie nie uszkodzi mebli.

Następnie drewnianą łyżką nakładamy przygotowaną masę na mosiężne elementy przykrywając je dokładnie. Całość pozostawiamy na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Po upływie tego czasu wystarczy delikatnie umyć elementy ciepłą wodą i szmatką. Cały nalot powinien pozostać na naszej przygotowanej paście. Sposób ten możemy użyć również na elementy wymontowane. W takim przypadku wystarczy, że zanurzymy nasz element w przygotowanej mieszance, a całość zrobimy jak wyżej.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here