W większości domów znajdują się najróżniejsze przedmioty wykonane ze srebra. Wciąż spotyka się srebrne naczynia i sztućce, nierzadko bardzo cenne. Duża popularnością cieszy się również srebrna biżuteria. Każdy posiadacz takich precjozów wie, że należy je regularnie czyścić, aby lśniły one pełnym blaskiem. Poczerniałe i zaśniedziałe srebro może odzyskać piękny wygląd, jeśli tylko zastosujemy jedną ze sprawdzonych metod na jego wyczyszczenie.
Od wieków znane są bardzo skuteczne metody na czyszczenie srebrnych przedmiotów. Warto skorzystać z tych sprawdzonych sposobów, ponieważ poczerniałe srebro prezentuje się bardzo źle. Brzydkim nalotem pokrywają się zarówno liczące sobie wiele lat rodzinne pamiątki, jak i przedmioty zupełnie nowe. Należy pamiętać, że problem ten dotyczy również przedmiotów posrebrzanych.
Wiele osób zauważa też, że czernienie srebra postępuje obecnie w dużo szybszym tempie, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jest to związane z dużym zanieczyszczeniem powietrza, z którym to problemem zmagamy się na co dzień. Związki chemiczne znajdujące się w atmosferze przyspieszają bowiem zjawisko oksydacji srebra, którego efektem jest pojawiający się na nim brzydki nalot.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na czyszczenie srebra jest zastosowanie roztworu sody i octu. Niemal każdy posiadacz srebrnych przedmiotów próbował już kiedyś tej metody. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiednich proporcji podczas sporządzania mieszaniny. Aby ją przygotować należy w jednym.litrze wody łyżkę sody i łyżkę octu. Po sporządzeniu roztworu należy umieścić w nim srebrny przedmiot, który chcemy wyczyścić z czarnego nalotu.
Srebro powinno moczyć się około piętnastu minut. Po upływie tego czasu opłukujemy przedmiot pod bieżącą, ciepłą wodą. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt należy następnie srebro wypolerować. Aby proces oczyszczania srebra przebiegał sprawnie, nie należy zanurzać w roztworze zbyt dużej ilości przedmiotów jednocześnie. Spowoduje to bowiem, że mieszanina nie będzie mogła docierać swobodnie do wszystkich miejsc pokrytych czarnym nalotem.
Kolejnym, znanym od dziesięcioleci sposobem na czyszczenie srebra jest sporządzanie pasty dom polerowania z popiołu. Popiół, najlepiej drzewny, należy rozdrobnić, a następnie połączyć z niewielką ilością soku z cytryny. Te dwa składniki mieszamy dokładnie do momentu, aż uzyskamy konsystencję pasty. Pastę tę przy pomocy miękkiej ściereczki nanosimy na poczerniałe srebro i polerujemy przez kilka minut, pocierając energicznie.
Chyba każdy słyszał o cudownych właściwościach czyszczących coli. Okazuje się, że napój ten można wykorzystać również do usunięcia nieestetycznego nalotu ze srebra. Szczególnie często metoda ta bywa stosowana do domowego czyszczenia biżuterii. Okazuje się bowiem, że po dwunastogodzinnym moczeniu w coli, srebrne błyskotki wyglądają jak nowe. Jednak nie tylko cola wykazuje takie właściwości. Czyszczenie srebra jest możliwe również z wykorzystaniem wódki lub spirytusu.
Długość namaczania to również dwanaście godzin. Efekt jest zadowalający, lecz nie tak zjawiskowy jak w przypadku wody z octem i sodą.
Nie zawsze mamy jednak możliwość, aby poświęcić na proces czyszczenia kilkanaście godzin. Jeśli zależy nam na czasie, to niewielki srebrny przedmiot możemy również wyczyścić poprzez polerowanie go miękką ściereczką i pastą do zębów. Należy pocierać przedmiot przez kilka minut, aż uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt.
Metoda ta świetnie sprawdza się wówczas, gdy przedmiot jest gładki. W przypadku rzeźbień, grawerów i zgłębień mamy bowiem problem z dotarciem do tych zakamarków i zwykle nie udaje się usunąć z nich czarnego nalotu. Powoduje to, że przedmiot taki, mimo długiego polerowania, nie będzie wyglądał dobrze.
Warto pamiętać o tym, że niezależnie od tego, na jaką metodę czyszczenia srebra się zdecydujemy, powinniśmy zacząć od obmycia przeznaczonego do czyszczenia przedmiotu wodą z mydłem, bądź płynem do mycia naczyń.
Trzeba pamiętać o tej czynności, gdyż przedmioty takie są zwykle pokryte nie tylko produktami procesu oksydacji, ale również innymi zanieczyszczeniami, takimi jak tłuszcz. Zanim więc zastosujemy którąś z opisanych wyżej metod, musimy się tych dodatkowych zabrudzeń pozbyć.
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przedmiotów wykonanych ze srebra, to powinniśmy pamiętać o regularnym ich czyszczeniu, tak aby nie dopuścić do tego, że nagromadzi się na nich duża ilość czarnego nalotu. Im bowiem warstwa produktów oksydacji jest grubsza, tym trudniej je potem usunąć.