Cyfryzacja administracji publicznej rozwija się w Polsce stopniowo, aczkolwiek powoli. W bieżącym roku będą wprowadzone do użytku nowe, cyfrowe dowody osobiste, dzięki którym każdy będzie miał dostęp do elektronicznego podpisu. W ten sposób dostępna będzie powszechna możliwość podpisywania swoich dokumentów przez internet.
Do tej pory możliwe było to wyłącznie poprzez kwalifikowane podpisy elektroniczne, bądź profil zaufany epuap. Powstaje w związku z tym pytanie co to jest epuap? Najprostszym wyjaśnieniem jest rozwinięcie tego skrótowca: elektroniczna platforma usług administracji publicznej. Jest to system, dzięki któremu usługi administracji publicznej zostały przeniesione do wirtualnego świata. Każdy z nas ma dostęp do tego portalu, poprzez którego możemy dotrzeć do tych kategorii spraw, które da się załatwić bez wychodzenia z domu. Możemy w ten sposób złożyć różne oświadczenia, wnioski, poprosić o wystawienie zaświadczenia, poprosić o dane w trybie dostępu do informacji publicznej, i tym podobne. Wszystko to zrobimy bez wychodzenia z domu. Co więcej każdy z urzędów administracji publicznej ma obowiązek udostępnić dostęp do siebie poprzez tę platformę. Niestety nie wszystkie urzędu zaoferowały dostępność w pełnym zakresie, część zadowoliła się półśrodkami i przeniosła dostęp do części usług w minimalnym stopniu.
Podsumowując należy podkreślić, że od wirtualizacji życia publicznego nie ma odwrotu. I choć daleko Polsce od Estonii, w której jedynie trzy usługi nie można przeprowadzić w sposób cyfrowy, niemniej jednak rozwój e-administracji trwa i jest nadzieja, że również w naszej ojczyźnie wejdzie ona na wysoki poziom.