Jakie są objawy cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 to choroba, która może nie zostać zdiagnozowana przez lata. Nazywana jest z tego powodu cichym zabójcą – nieleczona może pozostawić w organizmie spustoszenie, w tym zniszczyć wątrobę, trzustkę, układ krwionośny, wywołać miażdżycę lub zawał serca. Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, z roku na rok zapada na nią coraz więcej osób, głównie ze względu na niezdrową dietę, siedzący tryb życia i nałogi. Jak rozpoznać objawy cukrzycy typu 2 i jak na nie reagować?

Cukrzyca typu 2, czyli cukrzyca insulinoniezależna, powoduje nieprawidłowy metabolizm glukozy ze względu na rozregulowanie działania trzustki. Trzustka odpowiedzialna jest w organizmie między innymi za wydzielanie insuliny – hormonu regulującego poziom glukozy. Z cukrzycą typu 2 mamy do czynienia również wówczas, gdy organizm uodparnia się na działanie insuliny i poziom glukozy w organizmie niebezpieczne wzrasta.

Objawy cukrzycy typu 2

Objawy cukrzycy typu 2 mogą być także symptomami zmęczenia, zaburzeń hormonalnych, przepracowania, chorób układu krążenia, zaburzeń trawienia i innych przypadłości, dlatego nie należy ich lekceważyć. Jeśli powtarzają się regularnie lub kilka razy w roku, mogą świadczyć o cukrzycy. Jakie to objawy cukrzycy typu 2, na które trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli występują u nas częste wahania wagi, niezależne od diety i stylu życia, warto wykonać badania hormonalne i zapisać się na wizytę u lekarza gastrologa oraz endokrynologa. Jeśli zmiany wagi nie okażą się objawem nadczynności lub niedoczynności tarczycy, mogą być sygnałem informującym nas o występowaniu cukrzycy typu 2.

Niektóre osoby po jedzeniu, zwłaszcza słodkich pokarmów, odczuwają senność i znużenie. Spowodowane jest to zaburzeniami stężenia glukozy we krwi i może świadczyć o cukrzycy. Podobnie jest z odczuwaniem nadmiernego pragnienia, nawet przy dużej ilości przyjmowanych płynów. Jeśli objawom nadmiernego pragnienia towarzyszy intensywne pocenie się i oddawanie moczu, również wstawanie w nocy z powodu parcia na pęcherz, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia cukrzycy typu 2.

Zaburzenia stężenia glukozy we krwi powodują nagłe zmiany ciśnienia i wydolności organizmu, z tego powodu osoby chore na cukrzycę typu 2 mogą odczuwać znużenie i nadmierną senność po posiłkach, zwłaszcza tych zawierających dużą ilość cukru.

Często występujące problemy skórne, wypryski i zmiany ropne, świąd, przesuszenie skóry, owrzodzenia dziąseł, egzema, drobne, trudno gojące się ranki na powierzchni skóry i błon śluzowych, infekcje bakteryjne oraz grzybicze: kandydoza jamy ustnej, grzybica pochwy czy inne nieprzyjemne dolegliwości z reguły towarzyszą cukrzycy typu 2. Podobnie jak częste przeziębienia, grypa i zapalenia gardła. Objawy te spowodowane są obniżoną odpornością organizmu w przypadku zachorowania na cukrzycę typu 2.

Cukrzyca typu 2, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, może zostać wyleczona, zanim zacznie wyniszczać narządy organizmu. W terapii cukrzycy typu 2 ogromne znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej diety, wprowadzenie zdrowego stylu życia i dobrych nawyków, rezygnacja z nałogów, a także odpowiednio dobrane przez lekarza leki i insulina podawana w formie zastrzyków. Zapewnią one dobre samopoczucie i wyeliminują powikłania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here