Jęczmień na oku jest najczęstszym ostrym schorzeniem dotyczącym powieki (nie licząc urazów) powodowanym przez zakażenie bakteryjne, najczęściej zakażenie gronkowcem (Staphylococcus aureus). Stan zapalny gruczołów powieki, powstały na skutek ich niewłaściwego funkcjonowania lub urazów, powoduje powstanie bolesnego ropnia i obrzęku powieki. Czy z jęczmieniem na oku można spróbować sobie radzić samemu domowymi sposobami, ponieważ jest ich naprawdę bardzo, ale to bardzo dużo, czy lepiej udać się jednak do lekarza lub farmaceuty?
Czym tak naprawdę jest jęczmień na oku?
Nazwa tej dolegliwości wiąże się z podobieństwem ropnia na oku do małego ziarenka jęczmienia. Łacińska nazwa choroby to Hordeolum, co po polsku oznacza właśnie jęczmień. Niekiedy można spotkać się z użyciem określenia „jeczmyk”, lecz jest ono rzadziej stosowane.
Jęczmień oka to nic innego, jak infekcja powieki. Pojawia się na niej mały ropień, który najczęściej występuje na końcówce powiek, przy linii rzęs. Dolegliwość można podzielić na dwa rodzaje – jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny. Najbardziej poważna jest odmiana wewnętrzna, która często wymaga chirurgicznego usuwania ropnia, co nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć tej przypadłości i zastosować odpowiednie leczenie. Jak każda nieleczona choroba, jęczmień w oku może mieć swoje powikłania i zaostrzyć przebieg, przemieniając się w tak zwaną gradówkę – uciążliwe zgrubienie na powiece.
Jakie są przyczyny powstania jęczmienia?
Najczęściej jęczmień wywołują bakterie gronkowca (Staphylococcus aureus). Pojawieniu się jęczmienia sprzyjają:
dotykanie, tarcie oczu brudnymi rękoma, źle dobrane kosmetyki do oczu, niedokładne zmywanie makijażu, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, kontakt z oparami substancji chemicznych. Jeśli jęczmienie pojawiają się często i jest ich dużo, mogą wskazywać na niewyrównaną lub nieleczoną cukrzycę.
Jakie są objawy jęczmienia na oku
Jak poznać, że na naszym oku pojawił się ten nieszczęsny jęczmień? Typowe objawy podręcznikowe to swędzenie powieki, uczucie bólu, zaczerwienienie spojówek. Brzeg powieki staje się opuchnięty, pojawia się na nim zgrubienie, przypominające ziarenko. Może pojawić się wydzielina ropna, którą widać będzie wzdłuż linii rzęs. Do tego dochodzi uciążliwe łzawienie oka oraz nadwrażliwość na światło. Krótko mówiąc, nic przyjemnego.
Jak szybko i skutecznie pozbyć się jęczmienia
Jak leczyć jęczmień na oku? Uciążliwy ropień zwykle przechodzi sam, niekiedy wymaga leczenia farmakologicznego. Miejscowo stosuje się maści i krople z antybiotykami. Przy jęczmieniach mnogich niekiedy podaje się antybiotyki doustnie. Czasami ropień pod powieką wymaga nacięcia – powinien je przeprowadzać jedynie lekarz. W lżejszych przypadkach pomagają ciepłe okłady (buteleczka z ciepłą wodą zawinięta w czysty gazik) przez 15-20 minut (2-4 razy dziennie) stosowane na zamknięte powieki. Ważne, żeby okład był suchy (może się tu sprawdzić także rozgrzana łyżeczka zawinięta w gazik). Jeżeli chodzi o domowe sposoby, to należy do nich, na przykład pocieranie złotą obrączką, gotowane jajko, napary z różnego rodzaju ziół i herbaty czy nawet tajemnicze zaklęcia – to tylko niewielka część wielu różnych rad z gatunku: „domowych sposobów na jęczmień na oku”. Warto jednak wiedzieć, że domowe sposoby niosą ze sobą także ryzyko powikłań po jęczmieniu na oku i rozszerzenia infekcji. Niemniej podstawowym założeniem domowych sposobów na jęczmień jest stosowanie ciepłych okładów, powodujących rozluźnienie torebki ropnia oraz szybszą jego ewakuację.