Wieczorny posiłek jest jednym z tych, które możemy zjeść w spokoju i ciszy lub w przemiłym towarzystwie. Warto zadbać, by był zdrowy, odżywczy, ale nieprzytłaczający. Kolacja to posiłkowe zwieńczenie dnia, czasem pełnego zabiegania, pracy, nieokiełznanej energii dzieci. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby była balsamem nie tylko na ciało, ale również na umysł i duszę.
Zasady zdrowej kolacji
Każda kolacja powinna być pełnowartościowym posiłkiem. Musi zawierać w sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Na pewno nie możemy dopuścić do tego, by zabrakło w niej białka, węglowodanów złożonych, witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Kolacja, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest specyficznym posiłkiem. Nie może być obfita, gdyż zjedzenie zbyt kalorycznego posiłku spowoduje kłopoty ze snem. Prawdopodobnie następnego dnia obudzimy się niewyspani. Duży posiłek na moment przed snem sprawi, że jedzenie nie strawi się prawidłowo, przez co nie tylko rozboli nas brzuch, ale organizm odłoży nadprogramowe kalorie w postaci tłuszczu lub cholesterolu. Pamiętajmy, kolacja powinna być zdrowa, niskokaloryczna, ale również sycąca.
Nie można jeść kolacji zbyt późno, jeśli chcemy uniknąć kłopotów ze snem, obciążenia organów wewnętrznych. Ponadto warto unikać posiłków ciężkostrawnych zjadanych na kolację, ponieważ możemy nabawić się nawet ciężkich koszmarów sennych.
Kilka pomysłów na zdrowe kolacje
Kanapki z twarogiem: 2 kromki chleba razowego, 2 łyżki jogurtu naturalnego, 50 g twarogu, pieprz, sól, szczypiorek lub kiełki, 2-4 rzodkiewki. Twarożek musimy wymieszać z jogurtem naturalnym, dodać pieprz i sól. Powstałą mieszanką smarujemy pieczywo, a na wierzch wykładamy pokrojone plasterki rzodkiewki oraz posiekany szczypiorek lub kiełki.
Ristotto z brokułem i kiełkami strączków: 1 brokuł, 1 cebula, 1 duża marchewka, 300 g kiełków strączków na patelnię, 200 g ryżu, 5 ząbków czosnku, 3 kawałki alg kombu, oliwa z oliwek, przyprawy oraz zioła – podlaska przyprawa dla wegetarian, natka pietruszki, kurkuma, lubczyk, suszony imbir, sól i majeranek. Ryż gotujemy, cebulę kroimy w kostkę i szklimy na patelni z wodą i oliwą z oliwek. Dodajemy pokrojoną lub startą marchewkę, przyprawiamy i dusimy ok. 10 minut. Następnie dodajemy brokuł, posiekany czosnek, kiełki oraz połamane kawałki alg. Dusimy wszystko razem, a kiedy warzywa zmiękną, dorzucamy ryż i dokładnie mieszamy.
Sałatka grecka: ser feta lichy, ½ ogórka, 1 pomidor, 8 czarnych oliwek, ¼ czerwonej papryki, ¼ czerwonej cebuli, ½ łyżeczki suszonego oregano, sól, pieprz, 2 łyżeczki oliwy extra vergine. Wszystkie składniki myjemy, kroimy i mieszamy. Na koniec polewamy mieszanką z oliwy, przypraw i odrobiną cytryny. Warto do sałatki dodać garść lodowej sałaty lub gotowej mieszanki sałat.
Nie mając czasu na gotowanie, szukamy innych rozwiązań. Warto wtedy zamówić catering dietetyczny Poznań. Dieta pudełkowa to rewelacyjny sposób na utrzymanie zdrowego trybu życia, smukłej sylwetki i odpowiednio odżywionego organizmu.