Długowieczne rośliny, szerzej znane jako byliny pozwalają na stworzenie pięknie wyglądającego ogrodu, który będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat. Bardzo często spotykam je na działkach oraz domkach letniskowych, czyli w miejscach, do których możemy nie mieć dostępu na co dzień, aby się nimi opiekować. Nasiona tych roślin w procesie ewolucji przystosowały się do nieco trudniejszych warunków, dlatego mogą rosnąć długo, nawet jeżeli nie są pod stałym nadzorem ogrodnika. Najważniejsze jest jednak to, że prezentują się naprawdę pięknie. Zobaczmy, jakie są najpopularniejsze i w wielu przypadkach
Peonie
Peonie to roślina, która jest jedną z najdłużej rosnących roślin długowiecznych. Niektóre odmiany mogą żyć nawet ponad 60 lat! Przy sadzeniu trzeba jednak pamiętać o tym, aby nasiona znalazły się pływko w ziemi, nie głębiej niż 5 centymetrów. Mimo tego, że mogą rosnąć bardzo długo, potrzebują dość dobrej gleby i przede wszystkim dobrego nasłonecznienia. Polecamy je przede wszystkim doświadczonym ogrodnikom, którzy wiedzą, jak zapewnić takie warunki.
Pelargonie
Nasiona pelargonii to chyba najpopularniejsze nasiona kwiatów wieloletnich w Polsce. Wśród ogrodników są nawet niekiedy nazywane „królowymi polskich balkonów”. To wszystko dzięki temu, że są w stanie rozwijać się w nawet bardzo ciężkich warunkach. Wahania temperatury? Zmienne warunki atmosferyczne z dużą ilością deszczu i śniegu? Dla odpowiednio zasadzonych pelargonii to żaden problem! Bez wątpienia ten gatunek bylin jest swego rodzaju fenomenem, który bardzo ciężko wyjaśnić. Nam pozostaje zachwycać się ich wyglądem zarówno na działkach i ogrodach, jak i w mieszkaniu swojego bloku.
Lilie
Przejdźmy zatem do roślin, które są jak najbardziej dostosowane do możliwości początkujących rolników. Osobom, które zaczynają dekorować swój ogród, na pewno spodobają się liliowce. Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że nie potrzebują żadnego specjalnego otoczenia. Nie muszą być bardzo dobrze oświetlone i długo wytrzymują suszę. Aby liczyć na piękne lilie nie potrzeba również żyznej gleby. Mogą rosnąć przez długi czas zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Dla wielu ogrodników ważne jest również to, że lilie szybko rosną i równie szybko stają się naprawdę duże. Czy to aż tak ważne? Dla niektórych zdecydowanie tak, ponieważ długo rosnące rośliny mogą być przesadzane oraz rozdzielane bez obaw o zatrzymanie ich rozwoju.
Irysy
Kolejnymi roślinami na naszej liście są irysy iberyjskie. Jak wskazuje sama nazwa, która nie jest przypadkowa, ten gatunek roślin jest dostosowany do ciężkich warunków atmosferycznych i glebowych, dlatego dobrze sprawdza się na terenach podmokłych, np. jako ozdoba wokół oczka wodnego. Ich cecha charakterystyczną są naprawdę duże kwiaty z ciekawym kształtem. Irysy mogą występować w różnych kolorach oraz odmianach począwszy od irysów białych i niebieskich, dochodząc aż do odmian filetowych i wielokolorowych.
Zimowe kwiaty ciemiernika
W ostatnich latach można także zaobserwować rosnącą popularność nasion ciemiernika. Roślina może kwitnąć zarówno w dobrym, jak i słabym nasłonecznieniu. Dodatkowo w ich rozwoju nie przeszkadza cień. Wyróżniają się także niskim wymaganiami odnośnie do gleby. Kwitną późną jesienią lub wczesną wiosną, niekiedy przebijając ostatki topniejącego śniegu.