rwa kulszowa

Przeciążenia, urazy, zwyrodnienia lub dolegliwości potrafią wywołać silny ucisk kręgosłupa, niejednokrotnie uniemożliwiający normalne działanie. To, iż kręgosłup boli może wynikać z innych etiologii, a w wielu wypadkach będzie wymagało pomocy z specjalistą. Natomiast oczekując na konsultację samemu można dużo zrobić, aby złagodzić nieprzyjemne sygnały oraz choć trochę ograniczyć choroby bólowe. Należy natomiast w takim wypadku wiedzieć, co dobrze dolega, ponieważ nieodpowiednimi metodami można sobie bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc.

Sygnały dyskopatii

Jedną z najpopularniejszych etiologii pojawiania się bólów pleców jest dyskopatia. Jest ona pierwszym stadium dolegliwości zwyrodnieniowej kręgosłupa, a jej podstawową etiologią jest rozrośnięcie się krążka międzykręgowego. Obecnie jeszcze częściej bierze się dyskopatię za dolegliwość cywilizacyjną, na wzrost której nacisk mają przede wszystkim siedzący styl życia oraz mała aktywność sportowa.

Co to jest rwa kulszowa

Silny, promieniujący od kręgosłupa aż do stopy ucisk to niejednokrotnie symptom kolejnej dolegliwości kręgosłupa, czyli rwy kulszowej. Nerw kulszowy jest największym nerwem w swym ciele, biegnie wzdłuż kręgosłupa przez pośladki aż do dolnych kończyn. W efekcie nacisku na korzenie nerwowe znajdujące się kanale kręgowym dochodzi do ucisku, charakterystycznego dla rwy kulszowej. Nacisk na nerwy to niejednokrotnie spotykana etiologia dolegliwości, z innych należy wymienić zwężenie kanału kręgowego lub zespół mięśnia gruszkowatego. Rwa kulszowa jest nierozerwalnie związana z dyskopatią oraz schorzeniem kręgosłupa, ponieważ to tylko wypadnięcie dysku jest najpopularniejszą etiologią zaistnienia choroby. Atak rwy kulszowej jest bardzo poważny oraz często utrudnia choremu wykonywanie jakichś pracy. Gdy dodatkowo pojawią się inne sygnały, takie jak nietrzymanie moczu, schorzenia czucia lub zmęczenie nóg, to odpowiednia jest szybka interwencja lekarska. Sygnały takie potrafią bowiem informować o zmianach, które potrafią się skończyć trwałym uszkodzeniem nerwu oraz kalectwem.

sposoby na rwę kulszową

Jak sobie radzić z uciskiem kręgosłupa

Ucisk kręgosłupa wcale nie jest przyjemny, i w wielu wypadkach utrudnia chodzenie lub pracę. Można sobie z nim wskazywać na rozmaite sposoby, które są uzależnione od etiologie, która tenże ucisk spowodowała. W wypadku kłopotów z krążkami oraz zmianami zwyrodnieniowymi najlepszym wyjściem są dobrze dopasowane ćwiczenia oraz rehabilitacja. Doraźnie można wykorzystywać doustne środki przeciwbólowe, a również maści oraz żele o działaniu przeciwzapalnym. W bardzo zaawansowanych stanach powszechnie będzie niezbędna operacja usuwająca zmiany zwyrodnieniowe oraz przywracająca kręgom odpowiednią funkcjonalność. Przy ataku rwy kulszowej przede wszystkim należy rozpocząć od znalezienia pozycji, w której ucisk będzie mniej odczuwalny dzięki odciążeniu uciskanego korzonka. Pomocne są niesteroidowe środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, a również rozgrzewający masaż rozluźniający napięte mięśnie. Innymi elementami leczenia są fizykoterapia oraz szkolenia na wyciągu, wspomagająco wykorzystuje się zastrzyki domięśniowe oraz usztywniający gorset. Gdy zajdzie taka potrzeba, to może jeszcze być niezbędny zabieg usuwający etiologię nacisku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here