Ból brzucha najczęściej na przykład z: wątrobą, żołądkiem, czy też śledzioną, jelitem cienkim/grubym, trzustką oraz z kobiecymi organami płciowymi. Zdarza się jednak, że takie dolegliwości bólowe, odnoszą się do organów z różnych innych części organizmu, takich jak na przykład: nerki, serce albo płuca. Jest to tak zwany ból rzutowany oznacza to, że mogą one rzutować na ból całych pleców czy też klatki piersiowej.
Zazwyczaj wszystkie bóle brzucha mogą być ostre albo przewlekłe. Bardzo często przyczyna takiego stanu leży w niedokrwieniu jelita. Ból, który nie jest zbyt silny, jednak nawracający, sygnalizuje często chorobę, która powoli rozwija się w naszym organizmie od pewnego czasu.
Dolegliwości związane z bólem brzucha odczuwa się zwykle w nadbrzuszu, okolicy podbrzusza, prawym lub lewym boku. Najlepiej będzie jeśli najpierw udamy się do lekarza. Jednak jeżeli ból wciąż pojawia się w tym samym miejscu, ale wkrótce obejmuje całą jamę brzuszną – to jest to ból rozlany.
Taki ból bardzo często jest kłujący lub tępy. Bardzo często także towarzyszą mu: gorączka, wymioty i krwawienie z odbytu. Na przykład silne, kurczowe bóle często oznaczają niedrożność jelit, natomiast ciągłe i przeszywające – kolkę żółciową.
Rodzaje bólu brzucha
Ból może być zarówno ostry i silny jak i słaby, ale również piekący i palący. Takie dolegliwości mają zazwyczaj charakter stały lub nawracający. Łagodzić je mogą na przykład odejście gazów czy też wydalenie stolca. Bardzo często natomiast zdarza się, że ból zmniejsza się po posiłku. Wtedy oznaczać może wrzody żołądka. Jeśli jest on silniejszy zaraz po jedzeniu, to oznacza choroby trzustki. Jeśli pojawi się godzinę po posiłku może oznaczać wrzody dwunastnicy, a jeśli później to upośledzenie drożności żołądka i jelita cienkiego.
O czym może świadczyć ból brzucha?
Ból brzucha może świadczyć o stanie zapalnym, na przykład o zapaleniu wyrostka robaczkowego czy też uchyłków jelita grubego. Czasem dolegliwości wywołuje obrzęk organu, wątroba czy śledziona powiększają się w wyniku niewydolności krążenia. Przyczyną bólu brzucha bywa też zespół jelita drażliwego, któremu towarzyszą biegunka albo zaparcia.
Najczęściej powodem bólu brzucha są zwyczajne zatrucia pokarmowe. Dolegliwości często występują też u wielu kobiet w czasie miesiączki albo wiążą się z owulacją.
Jak można unikać bólu brzucha?
Należy więc dbać o regularne wypróżnianie, regularnie jeść posiłki i pić dużo wody niegazowanej. Warto ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, a do menu dodawać zioła, na przykład koperek, majeranek, melisę, rumianek i tymianek. Nerwobólom sprzyja też stres, trzeba też utrzymywać prawidłową wagę ciała oraz jak najczęściej zażywać ruchu na świeżym powietrzu.