„Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone…” starsze pokolenie z pewnością pamięta ten przebój jednego z polskich zespołów lat sześćdziesiątych, opowiadający o rozterkach i przemyśleniach wiejskiego listonosza.
Jeszcze stosunkowo do niedawna, wszystkie listy wysyłano tradycyjnie – pocztą, czasami pocztą lotniczą, a także na pokładach statków dalekomorskich, pływających do wielu, często niedostępnych dla zwykłej poczty rejonów świata. List, odpowiednio zaadresowany i umieszczony w kopercie, oraz zaopatrzony w znaczek, trafiał do odbiorcy, w ciągu kilku dni – jeżeli wysłany był na terenie kraju i do odbioru w tym samym kraju, lub nawet kilka tygodni czy miesięcy, gdy musiał dotrzeć na inny kontynent. Na listy czekało się z niecierpliwością, szczególnie gdy miały zawierać ważne dla nas informacje. Dużo szybszą formą listu był telegram, który nadawało się bezpośrednio na poczcie, lecz zazwyczaj była to treść krótka, zawiadamiająca mieszkającego w innej miejscowości adresata o sprawie, w której nie można było się z nim skontaktować osobiście bądź telefonicznie.
Jak wysłać list?
Każdy list papierowy, czyli wysyłany pocztą, musi mieć naklejony znaczek pocztowy – jest to opłata za usługę wykonaną przez pocztę. Znaczek kupuje się w okienku na poczcie a następnie nakleja na kopertę z listem, bądź na oznaczonym miejscu na kartce pocztowej czy widokówce, a następnie, tak zaopatrzony list wrzuca się do specjalnej skrzynki pocztowej. Ze skrzynki listy wybierane są codziennie przez pracowników poczty.
Tak wyglądało wysyłanie listów do momentu podłączenia się do globalnej sieci internetowej – obecnie wysyłanie listów stało się o wiele prostsze, szybsze i dużo ciekawsze.
List wysyłany drogą internetową – tak zwany e-mail, dociera do adresata można powiedzieć „w mgnieniu oka” pod warunkiem, że adresat ma założoną internetową skrzynkę pocztową, z której może odbierać i wysyłać listy, czyli mejle.
Tę usługę oferuje wiele portali internetowych, czasami poczta występuje jako część portalu informacyjnego, czasami jako usługa zbiorcza z dostępem do wielu funkcji internetowych. Założenie konta pocztowego na takim portalu jest darmowe, szybkie i bezpieczne – każda skrzynka zabezpieczona jest hasłem znanym tylko właścicielowi.
Listy napisany w panelu roboczym zostaje również zapisany w pamięci konta nadawcy, więc nawet gdy nasze pismo nie dotrze do odbiorcy, możemy je wysłać jeszcze raz.